..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Morskie ramię „Anakondy” ::..
07 XI 2018

Morskie ramię „Anakondy”

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Rozpoczęło się największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym – Anakonda 18. Kompleksowa operacja osłony jednostek transportu morskiego to główne zadanie sił Marynarki Wojennej.
zdjęcie - Morskie ramię „Anakondy”
Okręt rakietowy ORP Grom

W ćwiczeniu uczestniczą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczy około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. Manewry prowadzone są na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. W ramach tegorocznej edycji Anakondy przeprowadzone zostaną epizody cykliczne ćwiczenia antyterrorystyczne pk. „Kaper-18/II”.

Główny cel manewrów Anakonda-18 to integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. Dodatkowo sprawdzone zostały zdolności do wypełniania zadań w ramach „państwa gospodarza”, zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur związanych z przyjęciem i zabezpieczeniem sił sojuszniczych.

W ramach manewrów Anakonda-18, załogi okrętów będą m. in. monitorowały morskie szlaki komunikacyjne, wykonywały strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych oraz prowadziły operacje osłony jednostek transportu morskiego. Przećwiczone zostaną także działania antyterrorystyczne i antypirackie, stawianie własnych zagród minowych oraz poszukiwanie i zwalczanie zagród minowych przeciwnika. Okręty będą działały na wydzielonych poligonach wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich. Całością sił na morzu dowodzi Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

W listopadowych manewrach udział wezmą siły 3 Flotylli Okrętów z Gdyni, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz Brygady Lotnictwa MW, a więc wszystkich głównych związków taktycznych Marynarki Wojennej. Z marynarzami współpracować będą także także lotnicy z Sił Powietrznych, żołnierze Wojsk Lądowych, Jednostki Wojskowej Grom, Żandarmerii Wojskowej oraz Policja, Straż Graniczna i instytucje układu pozamilitarnego.

Marynarka Wojenna do udziału w ćwiczeniu Anakonda-18 wydzieliła kilkanaście okrętów i pomocniczych jednostek pływających z 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wsparcie z powietrza zapewnią samoloty i śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia.

Siły Marynarki Wojennej biorące udział w ćwiczeniu Anakonda 18:

Okręty:
- fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko;
- okręt podwodny ORP Sęp;
- okręt rakietowy ORP Grom;
- okręty ratownicze OORP Lech i Zbyszko;
- okręty transportowo – minowe OORP Gniezno i Kraków;
- okręt hydrograficzny ORP Heweliusz;
- trałowce: OORP Gopło, Wigry, Dąbie, Mielno, Mamry;
- zbiornikowiec paliwowy Z-8;
oraz pomocnicze jednostki pływające zabezpieczające prowadzenie działań na morzu (kutry, holowniki).

Lotnictwo morskie reprezentować będą:
- śmigłowce ratownicze W-3WARM;
- śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ;
- samoloty patrolowe Bryza.

Dowództwa oraz jednostki brzegowe:
- Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego;
- Dowództwo 3 Flotylli Okrętów w Gdyni;
- Dowództwo 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu;
- Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej;
- 43 Batalion Saperów w Rozewiu;
- Komenda Portu Wojennego Gdynia;
- Morska Jednostka Rakietowa Siemirowice.

***

Marynarka Wojenna przeznaczona jest do obrony interesów państwa na polskich obszarach morskich, morskiej obrony wybrzeża oraz udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi Marynarka Wojenna utrzymuje zdolności do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego jak i poza nim. Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju. W czasie pokoju Marynarka Wojenna wspiera działania Straży Granicznej w obszarze morskich wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej. Trzon struktury Marynarki Wojennej tworzą flotylle okrętów, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, a także brzegowe jednostki wsparcia i zabezpieczenia działań oraz ośrodki szkolne.

Tekst: kpt. mar. Anna Sech
Zdjęcia: kmdr ppor. Piotr Adamczak, kpt. mar. Anna Sech, st. mat Sebastian Antoniewski

Okręt rakietowy ORP Grom

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 XI 2018
Fregata ORP Gen. K. Pułaski ...
Rejs nawigacyjno-szkoleniowy, strzelanie rakietowe, szkolenie w ośrodku szkoleniowym FOST oraz udział w międzynarodowym ćwiczeniu TRIDENT JUNCTURE 2018 to przedsięwzięcia, które zrealizowała ...
16 XI 2018
Głogowscy saperzy kolejny raz w ...
14 listopada podczas prac remontowych w centrum Głogowa znaleziono 250 kilogramową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. To kolejne zgłoszenie ...
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
14 XI 2018
Przygotowania do certyfikacji na ostatniej ...
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie