..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Podhalańczycy na Trident Juncture 18 ::..
23 X 2018

Podhalańczycy na Trident Juncture 18

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach od 25 października do 7 listopada w Norwegii odbędzie się ćwiczenie w którym weźmie udział ponad 50 tys. żołnierzy z 30 krajów.
zdjęcie - Podhalańczycy na Trident Juncture 18
Transport wojsk drogą morską

Sojusznicy będą prowadzić działania w centralnej i wschodniej części Norwegii na lądzie, morzu i w powietrzu. „Trident Juncture jest bardzo ważnym ćwiczeniem. Jest to jedno z największych ćwiczeń w NATO na przestrzeni ostatnich kilku lat. Pokaże ono, że możemy działać razem: 29 sojuszników, dwóch partnerów – Szwecja i Finlandia – we współdziałaniu z siłami na lądzie, morzu i w powietrzu. Sam fakt rozmieszczenia tak wielu jednostek na Atlantyku, na Morzu Norweskim, w sposób jaki zrobimy to na Trident Juncture, pokazuje że NATO ma możliwości dostarczenia środków i jest w stanie zaadaptować się do coraz bardziej wymagającego środowiska działań” – powiedział Jens Stoltenberg Sekretarz Generalny NATO.

W ćwiczeniu weźmie udział wzmocniona kompania zmechanizowana z 1bsp z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Ich celem będzie doskonalenie zdolności planowania i działania w środowisku międzynarodowym. Dla Podhalańczyków będzie to również okazja na zdobycie kolejnych doświadczeń i doskonalenie sposobu działania w trudnych warunkach panujących na Norweskich poligonach. W ćwiczeniu weźmie udział również fregata ORP Gen. K. Pułaski.

Bardzo dużą rolę odegrały elementy odpowiedzialne za logistyczne zabezpieczenie ćwiczenia. Sam proces transportu był dużym wyzwaniem, gdyż przemieszczenie ciężkiego sprzętu odbyło się nie tylko transportem kolejowym ale również morskim a żołnierzy przemieszczono na miejsce drogą powietrzną.

Tekst: por. Romuald Kurzawa
Zdjęcia: st. szer. Arkadiusz Czernicki

Transport wojsk drogą morską

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 XI 2018
Fregata ORP Gen. K. Pułaski ...
Rejs nawigacyjno-szkoleniowy, strzelanie rakietowe, szkolenie w ośrodku szkoleniowym FOST oraz udział w międzynarodowym ćwiczeniu TRIDENT JUNCTURE 2018 to przedsięwzięcia, które zrealizowała ...
16 XI 2018
Głogowscy saperzy kolejny raz w ...
14 listopada podczas prac remontowych w centrum Głogowa znaleziono 250 kilogramową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. To kolejne zgłoszenie ...
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
14 XI 2018
Przygotowania do certyfikacji na ostatniej ...
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie